Konference IDEAS'14 Porto a projekt eMirka

pondělí 19. ledna 2015 12:50
18th International Database Engineering & Applications Symposium. Účast Jaromíra Navrátila a Lubomíra Popelínského byla vyústěním projektu eMirka.

7.–9. července 2014 proběhla v portugalském Portu konference IDEAS'14

18th International Database Engineering & Applications Symposium bylo organizováno Concordia University
a hostovalo na Instituto Superior de Engenharia do Porto.
confsys.encs.concordia.ca/IDEAS/ideas14/ideas14.php

 

Letošní konference byla určena odborníkům na databáze a aplikacím s nimi pracujícími. Mezi hlavní témata patřily
state-of-the-art databázové optimalizace, paralelní výpočty na velkých datech, data mining a zpracování přirozeného jazyka, síťová bezpečnost a datové modelování. Přednášeli zejména postgraduální studenti i vědci z celého světa.

 

Na konferenci se představili také Jaromír Navrátil a Lubomír Popelínský, kteří prezentovali výsledky projektu eMirka. Projekt vznikl v laboratoři dobývání znalostí na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně a je vyústěním dlouhodobé vědecké spolupráce s firmou TNS v rámci programu Sdružení průmyslových partnerů.

 

Hlavním tématem projektu eMirka je návrh metody pro rychlé nalezení správného nastavení učícího algoritmu pro automatickou kategorizaci. Učící fáze algoritmu má mnoho parametrů a je schopná běžet dny. Proto je důležité mít metodu, která najde uspokojivé nastavení v rozumné době. Nově navržená metoda běží v řádu minut a dokáže předpovědět, jaká bude skutečná přesnost naučeného algoritmu. Projekt přinesl zpřesnění automatické kategorizace webového filtru KERNUN Clear Web a jeho rozšířený framework je již v současné době nasazen v praxi.

 

Kromě oficiálních přednášek probíhaly také kulturní akce, mezi které patřila návštěva vinného sklepa portského vína a projížďka na lodi po řece Douro, při kterých jsme diskutovali rozličná témata a přístupy, kterými se zabýváme.

Byla to výjimečná příležitost potkat se s lidmi nejen z mého oboru, vzpomíná

 

Jarda Navrátil

 

Konference a semináře

Publikované články

Případové studie Kernun